Mimari

İSTANBUL’UN YAŞAYAN YALILARI VE KÖŞKLERİ-7

istanbulun-yasayan-yalilari-koskleri-7
Theron Damon Köşkü

Anadolu Yakası’nda bulunan Theron Damon Köşkü Kadıköy’de yer alıyor. Caddebostan Cemil Topuzlu Caddesi’ne cepheli olarak sahil kesiminde inşa edilen köşkün tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmiyor. Theron Damon ilk sahibi olmamasına rağmen, köşk onun ismiyle anılıyor. Üç katlı olan ahşap köşkün giriş katı kagirdir. İkinci kattan üçüncü kata uzanan bir cumba bulunur. Bu cumba bir cihannüma şeklinde çatının üstüne çıkmıştır. Bu cihannümanın üstünde ise kurşun kaplama bir soğan kubbe bulunur. Cihannüma penceresi dört yönde yuvarlak kemerli pencerelere sahiptir. Cihannüma kulesinin çatısını ise “eli böğründe” ismi verilen payandalarla taşınmaktadır.

Theron Damon köşkü bir sayfiye köşküdür. Bu yüzden yaz aylarında kullanılan bu köşkü ısıtacak herhangi bir baca ya da ısıtma tesisatı bulunmuyor. Theron Damon Köşkü’nün büyük bahçesinde bugün bir okul yer alıyor. Köşk ise “Zanzibar” adlı ünlü bir restorana dönüşmüş durumda. Restoran açılırken ciddi bir restorasyon sürecinden geçen köşk, aslına sadık kalınarak yapılmaya çalışılmıştır.

Amerikalı olan Theron Damon, 1970 yılında ölünce, köşk önce Amerikan Koleji’ne geçmiş. Uzun bir süre Üsküdar Amerikan Koleji öğrencileri için de bir kamp yeri olan köşk daha sonra ise Gençlik Kültür ve Hizmet Vakfının olmuştur. Orada yer alan okul da bu vakfın okuludur.

 

0 Comments
Share

yonetici

Reply your comment:

Your email address will not be published. Required fields are marked *