Gayrimenkul, Mimari

BAHÇELİ EVLER YENİDEN POPÜLER

bahceli-evler-yeniden-populer

2020 yılı kimsenin beklemediği bir pandemi ile devam ediyor. Sanılanın aksine de hiç de hız kesmiyor. Görünen o ki, bir süre daha bu hastalık ile mücadele edeceğiz. Ama bir gerçek de var ki, tüm alışkanlıklarımız değişiyor. Sektörler büyük bir dönüşüm içerisine girdi. Elbette tüketici alışkanlıklarının da değiştiğini söyleyebiliriz. Konut satın alma dinamikleri içerisinde özel bir yer olan bahçeli evler bu pandemi ile birlikte yeniden popüler olmaya başladı. Karantina sürecinde evlere sıkışan insanlar, artık daha ferah bir yaşamı ve belki de erteledikleri planları hayata geçirmek istiyor.

Şehir içinde müstakil, bahçeli evler bulmak zor. Şehir dışına yerleşmiş olan bu tarz evlere eskiden merkeze uzak olması nedeniyle talep daha düşüktü. Ama şimdi insanlar hem şehirden kopmamak ama hem de şehir dışında olmak için özellikle bu evleri istiyor.

Peki bir müstakil ev alma planı yapılmaya başlandığında bu evlerde hangi özellikleri aramalısınız? Sorunlarla karşılaşmamak için ne gibi önlemler almalısınız?

İş ciddiye bindiğinde, bir müstakil ev satın almaya karar verdiğinizde çoğu zaman kafanızda evin kaç odası olsun, tek katlı mı çift katlı mı oldun, mutfağı açık mı kapalı mı olsun gibi konular çözüme kavuşmuş oluyor. Peki ya müstakil evlerin en önemli özelliklerinden biri olan bahçeler hakkında fikriniz ne? Büyük bir bahçe olsun istiyor olabilirsiniz ama bunun hem zaman hem de masraf bakımından yükümlülükleri olduğunu unutmayın.

Düzenli Bahçeler

Bahçe konusunda çok fazla uğraşmak istemiyorsanız, peyzaj mimarları tarafından oluşturulmuş, düzenli ve yerli yerinde bir bahçeyi tercih edebilirsiniz. Sizi ilk başta bahçe yapımı derdinden kurtarmış olur.

Toprak Verimliliği

Bir bahçenin en önemli olayı toprağının verimliliğidir. Bir çim bile ekemediğinizi düşünün, o bahçe neye yarar o zaman? Yani alacağınız müstakil evin bahçe toprağının verimli olması, sizi tonlarca toprak almaktan ve bu toprağı bahçeye uygulamaktan kurtarır.

Güneşin Konumu

Bir evin güneş görmesi hem fiziksel hem de ruhsal sağlık bakımdan çok önemlidir. Ama mesele yalnızca evin güneş görmesi değil, sahip olduğunuz bahçenin de yeter kadar güneş almasıdır. Bahçenizdeki bitkileri ve ağaçların yetişebilmesi için güneşe ihtiyacınız olacak.

Bahçede Yetişkin Ağaçlar Olsun

Ağaçlar çok yavaş büyüyen, büyümeleri yıllar alan canlılardır. Bahçeye sıfırdan ağaç dikecekseniz, onların büyümelerini beklemek zorundasınız. Bu nedenle bir müstakil eve bakıyorsanız, bahçesinde yetişkin ağaç olanları tercih etmelisiniz.

Çiçek Alanları

Bahçenizde yalnızca ağaç ya da toprağa dikebileceğiniz çiçekler olmayacak. Saksı çiçekler için de uygun bir alan olmalı. Çünkü her çiçek açıkça yetişmiyor. Kış zamanları için belki bir anlamda sera görevi görebilecek bir alana sahip olmalısınız.

Bahçe Kulübesi

Bahçenizde bir bahçe kulübesi varsa şanslısınız. Eğer yoksa dahi uygun maliyetlerle bir tane inşa ettirebilirsiniz. Bahçe kulübeleri ortalıktaki bahçe eşyalarını saklayabileceğiniz ve hatta biraz büyükse oturup zaman geçirebileceğiniz yerlerdir.

Düzenli Bakımı Olan Bir Bahçe İşinizi Kolaylaştıracaktır

Eğer almayı düşündüğünüz evin bahçesi büyükse, halihazırda bir bahçıvan ile anlaşılmış olması sizi büyük bir yükten kurtarabilir. Gerçekten iyi çalışan ve güvenilir bir bahçıvanın işinize çok yarayacağına emin olabilirsiniz.

Sulama sistemi kurulmuş olması önemli

İyi bahçeler bol ışık alan ve düzenli bakım yapılan bahçelerdir. Sulama ise olmazsa olmazdır. Bitkiler asla susuz yaşayamaz. Bu nedenle bahçeler düzenli sulanmazsa ne kadar bakım yapılırsa yapılsın o bahçe bir türlü istenildiği gibi olmaz. Bu nedenle ev seçimi yaparken bahçede düzenli sulamaya imkan tanıyacak bir altyapının olması beklenmelidir.

0 Comments
Share

Ayse fügen ARDA

Reply your comment:

Your email address will not be published. Required fields are marked *