Mimari

İSTANBUL’UN YAŞAYAN YALILARI VE KÖŞKLERİ-4

istanbulun-yasayan-yalilari-koskleri-4

Boğaz’ın en güzel köşesinde, Beylerbeyi’nde yer alan Cemil Molla Köşkü, birçok uzman için 19. yüzyıldan günümüze ulaşan en nadide yapı olarak görülüyor. 1886 yılında, Osmanlı Devleti’nin ünlü isimlerinden; Sultan Abdülhamid’in gözdesi, satranç arkadaşı, Vahdettin’in danışmanı olan ve Adliye Nazırlığı ve Şura-yı Devlet Reisliği de yapmış Cemil Molla Efendi, Kuzguncuk sırtlarında bir köşk yaptırmak ister. Ama Cemil Molla Efendi bu köşkün farklı olmasını ve ince bir zevkin ürünü olarak görünmesini ister. Hatta bir süre sonra bu özel köşkü yapacak kimseyi bulamadığı için yaptırmaktan ümidini keser. Ve bir gün, Molla Cemil Efendi, ünlü mimar Sinyor Alberti’ye rastlar. İşte aradığını bulmuştur. Çünkü Osmanlı’nın geleneksel mimarisi ve ruhunu İtalyan zarafeti ile birleştirebilecek biridir Sinyor Alberti. Ve gerçekten de öyle olur. Alberti’nin özel tekniği ve İstanbul bilgisi, ortaya kendine özgü ve iddialı bir yapı çıkarır. 5 yıl süren inşaat boyunca, Sinyor Alberti hem bir mimar hem de bir ustabaşı gibi çalışır.

İstanbul’un En Çok Konuşulan Köşkü

Cemil Molla Köşkü’nün yapımı tamamlandığında, altınla yaldızlanmış özel tavan işlemeleri, fumoir’lı yemek odaları, vitrayları, özel duvarları ve daha nice dekoratif malzemeleriyle İstanbulluların gözdesi olmuştur. Herkes köşkü konuşuyor ve görmek için can atıyordu. Sinyor Alberti’nin tasarladığı ve dünya harikası olarak görülen hamamdaki beyaz mermerlerin altına ince kalorifer dilimleri döşenmiş ve bu da mermerlerin sürekli ılık kalmasını sağlıyordu. Bu da aslında İstanbul’da Abdulhamid çağında Yıldız Sarayı dışında ilk defa bir yerde kalorifer kullanıldığı anlamına geliyordu. Yine bir başka ilk ise köşkün dizel motoruyla aydınlatılmasıydı. Bu da köşke “ilk elektrikli ev” ünvanını kazandırdı. Bu kadarla da bitmedi. Cemil Molla Köşkü İstanbul’un “ilk telefonlu evi” ünvanını da aldı.

Şatafatlı Geceler

Cemil Molla Köşkü böylesine ihtişamlı olunca, bu mekansan güzellik şehrin kültür ve eğlence yaşamının önemli isimlerini de buraya çekmeye başladı. Geceleri çok önemli filozof ve şairler geliyor, önemli toplantılar yapılıyor ve edebi anlamda sabahlara kadar sohbetler yürütülüyordu.

Atatürk, Molla Cemil Efendi’yle Tanışmak İstiyor

Atatürk Samsun’a çıktığında Molla Cemil Efendi artık bir devlet adamı değildi. Köşküne çekilmiş ve zamanının tümünü burada geçiriyordu. Daha sonrasında Atatürk, Beylerbeyi Sarayı’na geldiğinde, Molla Cemil Efendi ile görüşmek ister. Çünkü söylenene göre Atatürk onu çağdaş bir aydın olarak görmektedir ve yeniliğe katkısı olabileceğini düşünür. Ne var ki daha sonra Molla Ailesi yaşam standartlarını devam ettirebilmek adına malvarlıklarını ufak ufak ellerinden çıkarır. Son olarak Cemil Molla Efendi 1941 yılında vefat eder ve 7 yıl sonra köşk de kaybedilir.

MESA, 1986 yılında burayı satın alarak çok kapsamlı bir restorasyon çalışması başlatmıştır.

0 Comments
Share

yonetici

Reply your comment:

Your email address will not be published. Required fields are marked *