Tasarım

İSTANBUL’UN GRAFFİTİLERİ İLE ÜNLÜ BİNALARI

istanbulun-graffitileri-ile-unlu-binalari

Grafitiye en basit anlamda duvar boyama sanatı denilebilir ve bu işi icra edenler de grafiti sanatçısı olarak biliniyor. Uzun yıllar boyunca yasak olan (aslında teknik olarak hala yasak olan) grafitiler şimdilerde resmi kurumlardan izin alınarak sokaklara görsel bir ahenk katıyor. Avrupa’da sıklıkla rastlayacağınız grafitileri İstanbul’un birçok yerinde de görebiliyorsunuz. Birçoğu amatörce ve illegal olan bu duvar resimlerinin profesyonel versiyonlarını gördüğünüzde ağzınız açık kalabiliyor. İstanbul’da birçok kötü görünümlü, gri duvarlı binaya yeniden hayat veren bu özel grafitilere bakalım.

 

Deih, ‘Kosmos’a Dokunmak’

İspanyol sanatçı Deih tarafından yapılan bu çalışma Hasanpaşa Mahallesi, Yeni Duygu Sokak’ta yer alıyor. 90’lı yıllardan beri üretim yapan sanatçı, Kadıköy’e güzel bir armağan bırakmış.

 

Nubplus + Mr. Hure ‘Big Explosion’

Cihangir’de yer alan bu grafiti, iki Türk isim; Nupblus ve Mr. Hurre tarafından birlikte yapılmış.

 

Levi Ponce + Kristy Sandoval, ‘Human Being Being Human’

Bu işe en fazla destek veren belediyelerden biri de Kadıköy Belediyesi. İşte Mural kapsamında 2 Amrikalı için ayrılmış olan Mühendis Sarı Ali Sokak’taki boş duvarın son hali.

 

Leo Lunatic

Sanatçının ikonik kızgın pandasını şehrin birçok yerinde görebilirsiniz. Özellikle Taksim, Karaköy ve Galata civarında eserler üreten Leo Lunatic’in işleri, The Guardian tarafından en iyi grafitiler arasında yer almış.

 

Rad Dar + Canavar + Cins

Kadıköy Yeldeğirmeni’nde yer alan bu özel grafiti 3 sokak sanatçısının ortak yapımı olarak karşımıza çıkıyor. Karakolhane Caddesi üzerinde görebileceğiniz bu çalışma Gezi olayları yaşanırken yapılmış.

 

Inti

Yeldeğirmeni Mahallesi, Macit Erbudak Sokak’taki bu ikonik grafiti İstanbul’un belki de en meşhur grafitilerinden biri olarak biliniyor. Şilili sanatçı İnti tarafından yapılmış.

 

Nuka’ya ve Wicx- Esk Reyn

Kadıköy’ün duvar boyama sanatına desteklerinden bahsetmiştik. Kadıköy Belediyesi yalnızla desteklemekle kalmıyor, festivaller de düzenliyor ve hatta kendi kurum binalarına dahi yapılmasına izin veriyor. Kadıköy Belediye Binasında yer alan bu grafiti, İstanbul’da resmi bir kurum binasında olan ilk 3 çalışmadan biri. Diğer ikisi de yine Kadıköy Belediyesi binalarına yapılmış.

0 Comments
Share

yonetici

Reply your comment:

Your email address will not be published. Required fields are marked *