Tasarım

ORGANİK ŞEHİRLER

organik-sehirler

Luca Curci mimarlık tarafından Basra Körfezi için tasarlanan bu muhteşem proje sanki bir bilim kurgu filminden çıkmış gibi duruyor. Özellikle Arap ülkelerinin son dönemde çılgın projelere verdiği destek düşünüldüğünde, hayata geçmesi de muhtemeldir. Bu tarz simgesel yapıların her bir elemanı genelde bir hikaye anlatır ve organik bir şekilde ele alınır. Bu organik yapılar; sosyal hayatı olan kültürel mekanları, konut birimleriyle birleştirerek dev megapolislerin bir parçası haline geliyor. Amaç, insanların yaşayabilecekleri, karşılaşabilecekleri, öğrenebilecekleri, çalışabilecekleri, sosyalleşecekleri ve yeni karma kültürler oluşturacakları ortak bir yer yaratmaktır.

Proje Bize Ne Anlatıyor?

Burada iki ayrı grup şekilde ele alınmış bir proje görüyoruz.  Yeryüzündeki organik binalar ve denizdeki aylar şeklinde tasarlanmış. Aslında hepsi birbirine bağlı ve birbirlerine yollar, parklar ve koşu caddeleri ile temas kuruyorlar. Yerdeki topluluklar fütüristiktir ve organik şekillere sahiptir. Denizdeki “aylar” ise üç kısma ayrılmıştır: küçük olanlar, denizden ve havadan ulaşım sağlanabilen daha çok “private” olarak  düşünülmüş konutlardır. Ortadaki “aylar” ise deniz, yol ve hava ile ulaşılabilen otellerdir. En büyük aylar konut, otel ve özel daire olarak görülüyor.

Bu şekilde bir şehrin tasarlanması aynı zamanda çöl koşullarında yaşamın da anahtarı olarak görülmüş. Fikir; güneşin ve rüzgârın beraber her türlü doğal elementle denize yakın yaşayabilen doğa yapılarından başlıyor. Belki de çağdaş metropollerin geleceği olarak karşımıza çıkacaklar. Teknolojinin ne kadar hızlı bir şekilde değiştiğini, bundan 20 yıl önce hayal bile edemeyeceğimiz şeylerin bugün hayatımızın bir rutini haline geldiğini unutmamalıyız.

0 Comments
Share

Ayse fügen ARDA

Reply your comment:

Your email address will not be published. Required fields are marked *