Mimari, Tasarım

KÜTÜPHANE KAVRAMINI DEĞİŞTİRİYOR: OODİ

kutuphane-kavramini-degistiriyor-oodi

Kütüphane denildiği zaman, bazı ülkeler var ki bu konuda gerçekten sınır tanımıyor. Örneğin Finlandiya; 5,5 milyon gibi az nüfusu göz önünde bulundurulduğunda, toplam 850’den fazla kütüphaneye sahip olan bu Kuzey ülkesi dünyada kütüphanelerin en gelişmiş olduğu ülkelerden biri. Aynı zamanda eğitim sistem modellerinde de dünyanın en iyileri arasında bulunuyor.

Finlilerin kütüphaneler bakış açısı ise şöyle: “fazlası göz çıkarmaz.” Gerçekten de Finliler için kamusal alan demek herkesin kullanımına açık, eğlenceli ve bilgi dolu içeriklerin yer aldığı alanlar demek. Kütüphaneler öyle bildiğimiz anlamda devlet dairesi gibi soğuk ve kasvetli şekilde planlanmıyor. Zaten kütüphaneleri de günlük yaşamın bir parçası olarak görüyorlar ve büyük ya da küçük olsun her mahallede bulunmasını istiyorlar.

Bambaşka Bir Kütüphane

Helsinki Merkez Kütüphanesi Oodi ise diğer tüm benzerlerinden çok farklı bir yerde bulunuyor. Finlandiyalı mimarlık şirketi ALA’nın üç mimarı; Juho Grönholm, Antti Nousjoki ve Samuli Woolston tarafından 17 bin metrekarelik bir alanda tasarlanmış. Tüm Fin halkının açılmasını dört gözle beklediği bu kütüphane sadece kitapları değil, albümler, filmler ve hatta oyunların da yer aldığı oldukça aktif bir yer. Sinema salonu ve güzel bir restorana da sahip. Dilerseniz 3D yazıcılarda üretim yapabiliyor veya özel bilgisayarlarda kod da yazabiliyorsunuz. Kütüphanedeki müzik stüdyosunda albüm dahi kaydedebilirsiniz ya da bir başka odada e-oyunlar oynayabilirsiniz.

1 Milyon Euro Harcanmış

Bu özel kütüphanenin yapılması için 1 milyon liralık bir bütçe ayrılmış. Örneğin müze veya opera binası yapılmak istendiğinde bu denli bütçeler için itiraz edebilen Fin Halkı, konu kütüphane olduğunda belediyeleri sonuna kadar destekliyor. Bugüne kadar hiçbir kütüphanenin yapılmasında halk tarafından karşıt görüş bildirilmemiş.

0 Comments
Share

Ayse fügen ARDA

Reply your comment:

Your email address will not be published. Required fields are marked *