Mimari, Tasarım

LA FABRICA: ÇİMENTO FABRİKASINDAN ÖZEL KONUTA

la-fabrica-cimento-fabrikasindan-ozel-konuta

Ricardo Bofill isimli bir İspanyol, 1973 yılında Barselona yakınlarında eski bir çimento fabrikasını satın alıyor. “La Fabrica” ismi verilen bu özel mülkün hikayesi de bu tarihte başlamış oluyor. Birçok siloya, özel galerileri ve makine odalarına sahip olan eski çimento fabrikası Bofill sayesinde muazzam bir değişim geçirerek hem onun kendi ofisi hem de özel mülküne dönüşüyor. Elbette Bofill’in bir mimar olduğunu söylemekte fayda var.

Katalanya’nın ilk çimento fabrikalarından olan bu yapı yıllar içerisinde büyümüş ve büyümenin gerekliliklerine göre her dönemde yeni binalar inşa edilmiş. Ancak zaman içerisinde kapanma durumuna gelmiş ve kullanılamaz duruma düşmüş. Bofill burayı satın aldıktan sonra mimari yeteneklerini kullanarak deneysel bir şekilde buradaki çok katmanlı yapıları dönüştürmeye başlamış.

La Fabrica’daki Değişim

Bofill ilk olarak mekanın analizini yaptığında, işlevsiz merdivenler, boş ve kullanışsız mekanlar ve anlamsız objeler tespit ederek yapının brutal kimliğiyle hepsini yeniden harmanlama yoluna gitmiş. Bofill yapının hemen hemen her şeyini korumaya çalışmış ve yapı üzerinde adeta bir sanat eseri misali çalışmış.

Elbette yapının her yeri kullanılamayacağı ve yeni mekanların ortaya çıkarılması gerektiği için bazı bölümlerin patlayıcılarla patlatılması gerekmiş. Bu şekilde, fabrikadaki dönüşüm ve inşa süreci 1,5 yıl kadar devam etmiş. Tüm silolar artık yemyeşil gözüküyor çünkü hepsi birer silo bahçeye dönüştürülmüş durumda.  Ayrıca yeni ortaya çıkan binaların eski yapılardan ayırt edilmesi gerektiği için bu yapıların vernaküler mimariye zıt olması istenmiş. Sonuç olarak, Fabrika artık eski kasvetli görüntüsünün yerine yeni ve canlı bir kimliğe bürünmüş şekilde hayatına devam ediyor.

0 Comments
Share

yonetici

Reply your comment:

Your email address will not be published. Required fields are marked *