Tasarım, Teknoloji

GOOGLE BİR ŞEHİR İNŞA EDİYOR!

google-bir-sehir-insa-ediyor

Google, yüzyılımıza damga vuran oldukça önemli bir şirket. Dünyanın hemen her yerinde ciddi yatırımları var ve teknolojik gelişmelerle sürekli de büyüyor. Daha doğrusu teknolojik gelişme dediğimiz şeyi direkt olarak Google’ın kendisi geliştiriyor. Biliyorsunuz ki Google, tartışma yaratan bir durum olsa da internette her şeyi takip edebiliyor. Aklınıza gelebilecek her şeyin ölçümünü yapmak demek, milyarlarca verinin işlenmesi ve ortalama değerlerin bulunması demek. Bugüne kadar Google topladığı verilerle online bir imparatorluk yarattı da denilebilir.

Verilen Yönlendirmesi

Google bünyesinde bulunan Alphabet şirketi Sidewalk Labs isimli bir kuruluşa sahip. Bu kuruluş topladığı verileri Toronto’nun güneydoğusunda yer alan 4.8 hektarlık bir kıyı bölgesinde uygulayacak ve buranın geliştirilmesini sağlayacak. Bu bölgede yalnızca birkaç endüstriyel yapı bulunuyor. Amaç burayı yaşayan bir şehir haline getirmek. Şirket bunun için halihazırda 50 milyon dolar bütçe ayırrmış durumda. Hatta, Google’ın Toronto ofisinin de bu bölgeye taşınacağı, bu yeni yerleşim yerinde aktif olacağı söyleniyor. Proje başarılı olursa, yaklaşık 5 hektarlık alanın 325 hektara kadar büyütülebileceği de planlar arasında yer alıyor.

Googlize Mahalle

Alanda henüz hiç yapı ve yerleşim birimi olmaması, sıfırdan bir mahalle inşa edileceği anlamına geliyor. Peki veriler nasıl kullanılacak? Örneğin veriler sayesinde trafik ışıkların yeri belirlenecek ve sensörlerle trafik akışı planlanacak. Bu sayede şehirde hiç trafik olmayacak. Bunun dışında veriler birçok soruya da cevap verebilecek; bu köşe şu cafe için uygun mu, burası şu bakkal için uygun mu? İnsanlar mobilyalarını beğeniyor mu? Yeşil alanlar yeterli mi? Ve daha birçok sorunun yanıtı ve şehir planlaması bu şekilde belirlenecek.  Yayalar ve bisiklet sürücülerinin ağırlıkta olacağı bir şehir düşünülürken, taxibot ve vanbot projeleri de şoförsüz toplu taşıma hizmetleri verecek. Afet durumlarında neler yapılabileceği, nasıl önlemler alınabileceği de yine verilerden yardım alınarak planlanacak.

Bu proje yeni olmasına rağmen, aslında eskiden denenmiş bir fikir. Walt Disney’in Experimental Prototype Community of Tomorrow (Yarının Deneysel Prototip Topluluğu : EPCOT) projesi bir benzerini hayal ediyordu ama yaratıcısı ölünce, proje yarım kaldı. Yine Güney Kore’nin de bir akıllı şehir projesi yürüttüğü biliniyor.

0 Comments
Share

yonetici

Reply your comment:

Your email address will not be published. Required fields are marked *