Genel

HALA BİR EVCİL HAYVANINIZ YOK MU?

hala-bir-evcil-hayvaniniz-yok-mu

 

  • En önemli nokta; gerçekten kedi veya köpek sahibi olmak isteyip istemediğinize karar vermektir. Çünkü bu bir çeşit hobi değil, yaşam seçimidir. Hem eviniz hem de siz böyle bir yaşam tarzı için hazır mısınız? Hayatınıza aldığınız canlının normal şartlarda ortalama olarak 12-13 yıllık bir ömrü olduğunu biliyorsunuz.  Bu durumda böyle bir sorumluluğa hazır olup olmadığınızı anlamak için tekrar ve tekrar tüm ayrıntıları düşünmelisiniz.
  • Bütçenizi zora sokmamanız önemli çünkü bu dostların hem mamaları hem de aşı ve düzenli veteriner kontrolleri gibi masrafları olacağını unutmamanız gerekiyor. Bazı kedi veya köpek türlerinin daha fazla mama yemesi ya da daha sık veterinere gitmesi gerekebilir. Tüm bu masrafları karşılayıp karşılayamayacağınızı iyi hesaplamanız gerekiyor. Kediniz veya köpeğiniz sizinle yaşamaya başlar başlamaz tüm tetkiklerini hemen yaptırmalı ve sağlığı ile ilgili tüm bilgilere en başta sahip olmanız sizin, tüm ailenizin ve sevimli dostunuzun sağlığı için de çok büyük önem taşımaktadır.
  • Pet Shop’lardan hayvan almak zorunda değilsiniz. Ama hayvanın nereden geldiği net bilinmediği durumlarda; ortaya, davranışlarını, sağlığını etkileyebilecek genetik rahatsızlıklar çıkabilir. Ve bu da uzun vadede canınızı çok sıkabilir.
  • Çevrenizde yardıma muhtaç kedi ve köpekler bulunabilir.  Bir canlının uygun bir ortamda hayatına sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlayabilirsiniz. Veteriner kliniklerinde, barınaklarda ve hatta sokaklarda, bir yuvanın sıcaklığına hasret olan hayvanlar olduğunu unutmayın.

 

Evcil Hayvanlardan Kedi veya Köpekle  Yaşamanın Faydaları:
  • Evcil hayvanla birlikte yaşamak, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Ayrıca bu tercihiniz, sosyal ilişkilerinizi çeşitlendirir ve bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirir.
  • Evcil hayvanla birlikte büyüyen çocuklarda, hayvan sevgisi çok erken yaşlarda başlıyor. Ayrıca bu çocukların, alerji ve astıma yakalanma olasılıkları çok düşük oluyor.
  • Bir köpeğe sahip olmak, hayatınıza daha fazla egzersiz getirecektir. Gün içinde birlikte yapacağınız yürüyüşler sayesinde, siz de spor yapmış olacaksınız.
  • Kedi ve köpeklerle oyun oynayan insanların, sakinleştirici özelliğe sahip dopamin ve serotonin hormonu salgıladığı gözlemleniyor. Yani, evcil hayvanlarla zaman geçiren insanların, tansiyonları ve ruh hâlleri daha dengeli oluyor.
  • Özellikle köpek sahibi kişiler sevimli dostları sayesinde parklarda ve yürüyüş yollarında diğer kopek sahipleri ile tanışıp yeni arkadaşlar edinerek sosyalleşiyorlar.
0 Comments
Share

Ayse fügen ARDA

Reply your comment:

Your email address will not be published. Required fields are marked *