Gayrimenkul

2020’NİN GÖZDESİ: DUBLEKS EVLER

2020nin-gozdesi-dubleks-evler

Özellikle kentsel dönüşüm sonucunda yenilenen binalarda  daireler arasında fazlasıyla görünür olan dubleks daireler, yaşadığımız Covid–19 salgını sonrasında izole bir yaşam arayanlar tarafından tercih edilmeye de başladı. Son dönemde online sitelerde dubleks aramaları %80’e yakın artarken, satın alımlar da %30 yükselmiş durumda. Şehir merkezi dışındaki uzun zamandır satılmayan dubleksler dahi bu dönemde satıldı.  Peki bu kadar ilgi gören farklı çeşitleri bulunan dubleksleri tanımaya ne dersiniz?

Son yıllarda  özellikle geniş aileler tarafından tercih edilen dubleks daireler yapılış şekillerine göre farklı tiplere ayrılıyor. İki katlı ev anlamına gelen dubleks daire; standart dubleks, ters dubleks, çatı dubleks ve bahçe dubleks olmak üzere dörde ayrılıyor.

 

Standart Dubleks:

İki katlı ev şeklinde olan bu dubleksler, müstakil ya da apartman dairelerinde bulunur. İkinci kata merdivenle bağlanan bu dubleks tiplerinde alt katlarda salon ve mutfak üst katlarda ise yatak ve çocuk odaları bulunur. Apartmanlarda genellikle en üst katlar dubleks olarak kullanılır.

 

Çatı Dubleks:

Özellikle gençlerin tercih ettiği bu tip dublekslerin standart dubleksten farkı ikinci katının çatı katı olmasıdır. Metrekare olarak daha küçük olan bu tip dublekslerin ikinci katları da yükseklik olarak daha alçaktır. Geniş bir terasları vardır. Teraslar genelde özellikle güzel havalarda sevdiklerinizle vakit geçirebileceğiniz alanlar haline gelir.

 

Ters Dubleks:

Apartmanların alt katlarından bulunan bu dublekslerde, giriş kat daha çok güneş alırken alt katlar bahçeye bakar. Bu tür dublekslerin büyüklüğü metrekaresine göre değişir. Yatak odaları ve banyo giriş katında, salon ve mutfak ise üst katta yer alır. Özellikle bahçe isteyen ve evcil hayvan besleyenler tarafından tercih edilir.

 

Bahçe dubleks:

Bu dubleksler ters dublekslere benzerler ancak bahçe dublekslerde giriş üst kattan olur. Bahçe dublekslerde giriş katında mutfak ve yatak odası, alt katında ise bahçeye açılan salon yer alır. Bahçeler bir parça da olsa doğada yaşamı hatırlatmaya yardımcı olduğu için doğa severler tarafından daha çok tercih ediliyor.

 

 

0 Comments
Share

Ayse fügen ARDA

Reply your comment:

Your email address will not be published. Required fields are marked *