Gayrimenkul

EV ALMANIN ZAMANI MI?

ev-almanin-zamani-mi

Olağanüstü bir yıl geçiriyoruz. Hiçbirimiz 2020 yılının bu şekilde bir pandemi gölgesinde geçeceğini tahmin edemezdi. Sektörler de edemedi. Gayrimenkul piyasası Mart-Nisan aylarıyla birlikte ciddi bir sarsıntı geçirdi ama sonra olan oldu ve tarihin en uygun kredi faiz kampanyası geldi. Satışlar patladı, rekorlar üst üste kırıldı. Sonrasında ise kampanya bitimi ve döviz hareketliliği ile birlikte faiz oranları yeniden tırmanmaya başladı. Fiyatların da yükseldiğini göz önüne alırsak, şimdi herkes ev almak için treni kaçırdığını düşünüyor. Şimdi buna başka bir şekilde bakalım:

Ev alacak kişiler doğal olarak en doğru zamanda, olabilecek en uygun fiyata ev satın almak isterler. Uzun vadeli borca girmek, aileyi böyle bir yük altında geçindirmek kolay değildir. İnsanlar uzun uğraşlar sonunda biriktirdiklerini en doğru şekilde kullanmak isterler.

Kışın Ev Alınır mı?

Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor ki, ev almak için hazırsanız aslında en uygun zaman o zamandır. Bir kişi ev almaya hazır, her türlü koşulu yerine getirmiş durumdaysa, ev almak için çok bir şey beklemesine gerek yok diyebiliriz. Yalnızca doğru kişilerle çalışıp sorunsuz bir alım süreci geçirmesi gerekiyor. Ama ev almak için daha spesifik zaman aralıkları vermek gerekirse; tam kesin olmamakla beraber Ocak, Şubat ve Ramazan aylarının bir nebze daha uygun olduğu söylenebilir. İstatistikler de bunu söylüyor. Yapılan istatistiklere göre kış aylarında düşen ev satışları, aynen Ramazan ayında da benzer şekilde düşme eğilimine giriyor. Yaklaşık % 10 oranında düşen ev satışları doğal olarak karşı tarafta fiyatta esneklik gibi durumlara yol açıyor. Yine kampanya ve indirimlerin de bu zamanlara rastlaması yine bir tesadüf değil. Bu aylarda ev fiyatları düşüyor demek doğru olmasa da bazı fırsatların ortaya çıktığı da bir gerçek.

Aşağıda son 3 yılın karşılaştırmalı satışlarını görebilirsiniz

0 Comments
Share

Ayse fügen ARDA

Reply your comment:

Your email address will not be published. Required fields are marked *