Gayrimenkul

PARSEL SORGULAMA NASIL YAPILIR?

parsel-sorgulama-nasil-yapilir

Son dönemde gayrimenkul sektörünü ilgilendiren birçok yeni yasa çıkıyor ve yetkin olmayan kişilerin gayrimenkul işlemleri yaparak sektörümüze zarar vermesi engellenmeye çalışılıyor. Uzun dönemlerdir süren denetimsizlik ve tabiri caize merdivenaltı emlakçılık nedeniyle birçok kişi mağdur oldu. Bu kötü algı nedeniyle insanlar halen gayrimenkul işlemleri sırasında kandırılma endişesi yaşıyor.

Ev satın almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bir durum var: ada parsel sorgulama. Bu konuda gerekli araştırmalar yapılmazsa, gerçekten kötü niyetli kişiler tarafından kandırılmak oldukça kolaydır. Ev satın alırken, çalıştığınız gayrimenkul danışmanı sizin en büyük yardımcınızdır. Profesyonel bir gayrimenkul danışmanı işini şansa bırakmaz ve mutlaka gayrimenkulle ilgili kontrollerini gerçekleştirir. Eğer ki bir gayrimenkul danışmanıyla çalışacaksanız, siz de ondan bunu beklemelisiniz.

Ada, Parsel, Pafta Nedir?

Ada; etrafı sokak, yol, cadde gibi sınırlar ile belirlenmiş parsel topluluğudur. Eğer imardaki gibi meydana gelmişse, imar adası adını alır. İmar kanununa göre sınırları belirlenerek çevresinden ayrılmış arazilere parsel denir. Parseller adaları oluşturur. Pafta ise harita parçasıdır. Bir ilçenin veya şehrin haritasını çalışılabilecek düzeye dahi getirseniz çok büyük olacağı için paftalara, yani küçük harita parçalarına bölünmüştür.

Ada Parsel Bilgileri Nasıl Sorgulanır?

Bir gayrimenkulün tam/resmi yeri imar planı üzerinde “ada, parsel, pafta” numaralarıyla bulunabilir. Bu, satın alacağınız yerde bir sorun olup olmadığını anlamak için oldukça önemlidir. Burada karşılaşacağınız bilgilerin tapu ve tapu dairesi kayıtlarına ve hatta binanın gerçek fiziksel yerine uyumlu olmalıdır. Yoksa, bir sorun var demektir.

Tapu kadastro parsel sorgulama konusu üzerine çalışan resmi kurum Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ‘dür. TKGM parsel sorgulama için gerekli işlemleri size en yakın TKGM biriminden yapabilirsiniz.

0 Comments
Share

Ayse fügen ARDA

Reply your comment:

Your email address will not be published. Required fields are marked *