Gayrimenkul

GAYRİMENKUL SATIN ALMAK NEDEN ÖNEMLİ?

gayrimenkul-satin-almak-onemli

Gayrimenkulün ülkemizde bu kadar popüler olması elbette ona gösterilen ilgiden kaynaklanıyor. Ülkemizde gayrimenkule olan ilginin temelinde barınma ihtiyacı olsa da yatırım düşüncesinin de hiç azımsanmayacak bir orana var. İnsanlar hangi reflekslerle gayrimenkule yöneliyor?

Neden gayrimenkul yatırımı yapılır?

Gayrimenkule yatırım amacıyla baktığımızda, buradaki ilginin gerçekten de “güvenilir liman” algısında kaynaklandığını görüyoruz. Örneğin ülkemizdeki ekonomik ve siyasi gelişmelerden kolay etkilenen hisse senedi veya borsa gibi yatırımlarla karşılaştırılır. Bu yatırım araçları çok kazandırabilir fakat oldukça risklidir. Gayrimenkul de ülke ve toplum yapısından etkilenir ve dalgalanabilir ama hisse senedi veya borsa kadar değildir. Dalgalanmalar olsa dahi süreç hep geçicidir. Büyük para kayıpları yaşanmaz. Toplumumuzda uzun süreli yatırım denildiğinde akla gayrimenkulün gelmesi bu yüzdendir. İnsanlar bir gayrimenkul alıp 20-30 yıl boyunca değerlenmesini bekleyebilecek reflekse sahiptir.

Kısa Süreli Krizler
Kriz Döneminde Konut Fiyatları Düşebilir!

Ülkemiz maalesef zaman zaman krizler yaşamakta ve bu krizler birçok sektörü derinden yaralamaktadır. Elbette gayrimenkul sektöründe de krizler yaşanıyor ama bu krizler geçici oluyor. Özellikle bu kriz döneminde dayanabilen kişilerin, kriz bittikten sonra gayrimenkul yatırımlarının ciddi biçimde değerlendiği görülüyor. Bunun dışında, insanlarımızda kriz dahi olsa “beklerim” düşüncesi hakim ve bu süreyi kiralama yoluna giderek ekarte de edebiliyor. Yani gayrimenkul hem kiradan dolayı dolaylı hem de satıştan dolayı doğrudan para kazanma aracı olarak görülüyor. En büyük avantajlardan biri de bu aslında.

İstikrar

Kısa süreli krizlerde yaşanan düşmeler haricinde, ülkemizde gayrimenkul fiyatları devamlı olarak yukarı yönlü olmuştur. Bu nedenle gayrimenkul yatırımları genelde uzun vadeli olur ve büyük resimde daima kazandırır. Gayrimenkulün toplum tarafından yatırım olarak kabul görmesinin bir nedeni de bu istikrardır. Çünkü bu istikrar enflasyon karşısında kişinin bir korumasına da dönüşür.

 

0 Comments
Share

Ayse fügen ARDA

Reply your comment:

Your email address will not be published. Required fields are marked *