Gayrimenkul

MALİYEDEN UYARI

maliyeden-uyari

Ev satın alırken ya da satarken mutlaka dikkat etmeniz gereken kurallar var. Bunlara uymamanız halinde, sonradan ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Maliye Bakanlığı, vatandaşları gayrimenkul alım satım süreçlerindeki tapu işlemleri ile ilgili uyararak, özellikle en sık yapılan hatalardan biri olan gayrimenkul satın alınırken gerçek değerin beyanına dikkat çekiyor. Maliye Bakanlığı, tapu işlemlerinde dikkat edilmesi gerekenleri başlıklar halinde özetlemiş.

Tapu harçlarını gerçek değer üzerinden ödemelisiniz

Tapu harçları, vergi değerinden az olmamak üzere gayrimenkulün gerçek değeri üzerinden ödenmeli.

Beyanda gerçek bedeli bildirmelisiniz

Tapu işlemlerinde, gayrimenkulün gerçek bedeli beyan edilmeli.

Tapu harcını eksik ödeyene ceza kesilir

Daha az vergi ödemeyi düşünerek konutla ilgili faturanın gerçek değerinin altında kesilmesine izin vermeyin. Unutmayın, tapu harçları eksik ödendiğinde alıcıdan da satıcıdan da cezalı olarak tahsil ediliyor.

Faturasız işlem yapmayın

İnşaat şirketi, müteahhit ve komisyonculardan ödediğiniz ücret karşılığında fatura alın.

Yetkisiz kişilere dikkat edin

Mağduriyet yaşanmaması için tapu müdürlüklerinde yetkisiz kişiler aracılığıyla işlem yapmayın. Kayıtsız aracılık hizmetleri vergi kaybına neden oluyor.

Kayıtsız iş yapanı mutlaka şikayet edin

Destek aldığınız gayrimenkul danışmanı size fatura vermek istemezse, bu durumu ve ilgili şahsı mutlaka en yakın vergi dairesine ya da Vergi İletişim Merkezi’ne bildirmekte tereddüt etmeyin.

E-devlet kullanın

E-devlet’ten faydalanın. E-devlet üzerinden cep telefonu numaranızı sisteme kaydederseniz, sahip olduğunuz gayrimenkul ile ilgili sizin bilginiz dâhilinde olduğu gibi, bilginizin olmadığı durumlarda herhangi bir işlem talebi yapılırsa anında haberdar olun.

Beş yıl kuralına dikkat edin

Eğer gayrimenkul alım satımı sonrası beş yılı kapsayan dönemde gayrimenkulün tekrar satılması durumunda, değer artış kazancı vergisi ödeniyor.

 

0 Comments
Share

Ayse fügen ARDA

Reply your comment:

Your email address will not be published. Required fields are marked *