Gayrimenkul

BİR EVİN SATIŞ FİYATI NASIL BELİRLENİR?

bir-evin-satis-fiyati-nasil-belirlenir
Kira Bedeli Üzerinden Hesaplama

Her zaman doğru sonucu vermese de bir evin fiyatı kira bedeli ile ölçülebilir. Evin satış fiyatı üzerinden birçok farklı parametre söz konusu olsa da yaklaşık olarak kira bedeli ile satış bedeli arasında ortalama 200-220 kat arasında değişen bir oran söz konusu oluyor. Kira fiyatı 2.500 TL olan bir evin, kabul gören ortalama geri dönüş süresinin 17 yıl olduğunu düşünün. Bu durumda 17 yıl, yani 204 ayda eve yaptığınız yatırım size geri dönüyor. Sonuç olarak 2.500×204=510.000 TL olarak evinizin değerini hesaplayabiliyorsunuz. Geri dönüş süresinin büyük şehirlerde daha uzun olduğunu, şehirden şehre, ilçeden ilçeye, mahalleden mahalleye farklılık gösterdiğini unutmamalısınız. İstanbul’da 30-35 yıl arasında değişen amortisman süreli mahalleler bulunuyor.

Evin Fiyatını Artıran Özellikler

Bir evin fiyatını sahip olduğu özellikler de artırır: Merkezi konumda bulunması, ulaşım araçlarına mesafesi, özel bir manzaraya sahip olması, güneş ışığı alan cephesinin olması, binanın yaşı vs. Diğer yandan yeni bir binada, hatta sosyal donatılarıyla öne çıkan markalı konut projelerinde yer alması evin satış değerini, aynı bölgedeki diğer satılık evlere göre yükseltebilir.

Karşılaştırma Yapın

En iyi fiyat belirleme yöntemlerinden biri de evin bulunduğu bölgede, benzer özelliklere (bulunduğu mahalle, konum avantajları, metrekare, oda ve banyo sayısı, kat bilgileri vb.) sahip diğer satılık evler için bir fiyat araştırması yapılmasıdır. Elinizdeki tüm verileri fiyat belirlemek için kullanabilir ve diğer evlerle karşılaştırabilirsiniz.

Bir de şu soruların yanıtlarını mutlaka hazırlamalısınız. Çünkü bu sorular alıcı ile aranızda pazarlık konusu olmaya adaydır.

  1. Evin bulunduğu binada depremle ilgili önlem amaçlı bir uygulama gerçekleşmiş mi?
  2. Eve dair tapuda yazılı bilgilerle gerçek nitelikleri aynı mı?
  3. Konut kat mülkiyetine sahip mi?
0 Comments
Share

yonetici

Reply your comment:

Your email address will not be published. Required fields are marked *