Gayrimenkul, Genel, Teknoloji

GAYRİMENKUL 4.0

gayrimenkul-4-0

İş hayatında yeni modeller ve iş ilişkileri değiştikçe bizler de yeni kavramlarla karşılaşıyoruz. Covid-19 salgınıyla birlikte iş şartları uygun olan birçok şirket/kurum/ofis uzaktan çalışmaya başladı. Aslında bu durumu 2008 yılında yaşanan küresel finans krizinden beri avantajlı bir şekilde kullananlar da var. Hatta geniş bir çerçeveden değil, gayrimenkul sektörü özelinden bakacak olursak; uzaktan çalışma modelini ofis çalışma modeline uzun zaman önce uyarlamış olanlar, bugün çok daha rahat bir geçiş yapıyor ve önümüzdeki dönemde de şanslı olacaklar.

Uzaktan Çalışma Modeli Uygulanabilir mi?

Son 20 yıldır dünyada ekonomik ve siyasi olarak yaşanan her şey, içine girdiğimiz yeni yolun ayak sesleriydi. Şimdi yeni bir dönem başlıyor. Tıpkı endüstri 4.0 gibi gayrimenkul 4.0 geliyor belki de. Çünkü gayrimenkul sektöründeki çalışma modeline “uzaktan çalışma” kavramı iş uygulamaları olarak girdi. Online toplantılar, canlı yayınlar, eğitimler, müşteri görüşmeleri ve hatta online gayrimenkul hizmetleri ve daha birçok yenilik deneniyor. Bu durum sektördeki istihdam modellerini de değiştirebilir.

Birçok sektör gibi gayrimenkul sektöründe ana resmi görebilmek için İstanbul’a bakmalıyız. Ofislere sıkışmış bir endüstri, her sabah giyinmiş gayrimenkul profesyonellerince doluyor. Danışmanların çoğu sahada gibi görünse de aslında masa başındalar. İş-Yaşam dengeleri kaybolmuş. Kişisel gelişim eğitimleri ve uyarılara rağmen çoğu sağlığına dikkat etmiyor. Kaygılı bir güruh. Bir de danışmanlarını motive edemeyen bir lider ile birlikteyseler, verimsiz çalışma modelleri danışmanları iyice dibe çekiyor ve başarısızlık kaçınılmaz oluyor. Peki suçu kimde arayalım? Danışmana sen bu işi beceremiyorsun mu diyelim? Ekip liderine mi kızalım? Ofisleri yeniden mi dizayn edelim? 50 yıl önce kurulmuş bu düzeni en baştan mı kurgulayalım? Amerika’yı tekrar tekrar keşfetmek ne kazandıracak?

Hızlı ve Verimli Hizmet

Ev-Ofis-Müşteri Görüşmeleri-Ofis-Ev…. Bu yol uzayıp gidiyor. Yıl içerisinde kaç bin km yol gidiyoruz? Kaybedilen zaman ve trafikteki sinir harbi de cabası. Üstelik uzmanlık bölgesinin öneminden bahsederken, bu niş pazara yönelerek ve zamandan tasarruf ederek daha başarılı bir süreç yaşanamaz mı? Bölgenizin sizin ofisiniz olması gerçeğini bir düşünün. Çünkü sermayenizi bu bölge oluşturuyor. Yani bir anlamda ofiste geçirmeniz gereken süre aslında düşündüğünüzden de çok az. Haftalık gerçekleşebilecek birkaç önemli toplantı ve belki müşteri görüşmeleri dışında ofiste ne işiniz var? Bir de müşteri açısından bakalım; onlara da daha hızlı ve verimli bir hizmet sunmuş olmayacak mısınız?

Bir süre sonra şehrin en pahalı caddelerinde çok pahalı ofislerin etkileyici dizaynlar ile yer almasını garipseyeceğimiz bir dönem geliyor belki de. Bu bir öngörüden öte, Avrupa ve Amerika’da denenen ve uygulanan bir şey. Büyük firmalar ana merkez dışında sanal ofisler kurarak uzaktan çalışma modeliyle istihdam sağlıyor.

Teknolojinin de bu süreci desteklediğini görüyoruz. Online uzaktan çalışma araçlarının kullanımları artıyor. Hem iletişim hem de iş projeleri geliştirme sürecinde süper hızlı sistemler sizin en büyük yardımcınız. Bir iş fikrini ya da projeyi paylaşabilmek için herkesin ofiste toplantı saatini beklemesine gerek yok. Saniyeler içinde çalışma arkadaşlarınızla paylaşabilir ve belki de kısa sürede aksiyon almalarını sağlayabiliyorsunuz.

Geleceğe Hazır mısınız?

Süreç belki de sancılı geçecek, bazı şirketler buna uyum sağlamayı reddedecek ve çağın dinamiklerine uyum sağlayamayacak ama önümüzde duran şey bu. Bu bir istek ya da ön görü değil. Halihazırda olmaya başlayan ve değişen müşteri profilinin bize söylediği bir şey. Müşteri demografilerinin değişmeye başladığını fark etmediniz mi? Şimdi genç olarak gördüğünüz kesim 10 yıl sonra internetin tüm nimetlerinden faydalanır şekilde sizin müşteriniz haline dönüşecek. Tek istedikleri bilgiye saniyeler içerisinde erişmek ve hızlı tüketmek ve hemen halletmek olan bu kitleye nasıl yetişeceksiniz? İyi bir ekibi bu sürece hazırlamak, yarın değil belki ama önümüzdeki dönemin kazananlarını belirleyecek.

0 Comments
Share

Ayse fügen ARDA

Reply your comment:

Your email address will not be published. Required fields are marked *