Gayrimenkul

İSTANBUL’DA KENTSEL DÖNÜŞÜM ALANLARI

istanbulda-kentsel-donusum-alanlari

İstanbul, Türkiye’deki toplam riskli binaların %15’ini içeriyor. Bu oran göze alındığında ise en riskli bölgedir denilebilir. İstanbul’da 7’si Anadolu Yakasında olmak üzere 19 ilçede kentsel dönüşüm alanı ilan edilmiştir. İlçelerin deprem fay hattında bulunmasının yanı sıra gecekondu yapısı ve binaların sağlamlığı gibi etkenler göz önüne alınarak ilçeler de kentsel dönüşüm alanları ilan edilmiştir. Kentsel dönüşüm alanları üzerinde güncellemeler yapılsa da ana başlıklar halinde ilan edilen riskli alanları, ne kadarlık bir kısmının yapıldığını ve kalan alanı aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

Kentsel dönüşüm İstanbul için önemli bir ihtiyaçtır

Özellikle 99 depreminden sonra elzem olduğu anlaşılan kentsel dönüşüm olası-beklenen bir İstanbul Depreminde binlerce kişinin hayatını kurtaracak. Ancak; uzun yıllar bu konuda adım atılması geciktiği için bugün baktığımızda geç kalındığı ve hatta birçok noktada kentsel dönüşümün yanlış ilerlediği görülüyor. Ada bazlı yapılması ve hem gerekli alt yapı çalışmalarının hem de sosyal donatıların tamamlanması gereken kentsel dönüşüm bir rant aracına dönmüş durumda. Son dönemde birçok önlem alınmaya çalışılıyor ancak işin bir noktasında yanlışların olduğu da aşikar…

İnşaatların istenilen hızla bitmemesinden dolayı 20 yıl sürmesi hedefiyle başlanan kentsel dönüşümün daha uzun yılları kapsayacağı düşünülüyor. Geçen süreçte dönüşüm kapsamındaki binaların 1/8’i yıkılıp yeniden yapılmıştır. Bu nedenle geriye kalan 7/8’lik kısım için en az 25 yıla daha ihtiyaç olduğu düşünülmektedir. İstanbul özelinde bakıldığında ise mevcut durumda yaklaşık 1295 hektarlık bölge riskli alan olarak ilan edilmiştir.

 

0 Comments
Share

yonetici

Reply your comment:

Your email address will not be published. Required fields are marked *