Gayrimenkul, Genel

AVRUPA YAKASINDAN ANADOLU YAKASINA TAŞINMALAR NEDEN ARTIYOR?

avrupa-yakasindan-anadolu-yakasina-tasinmalar-artiyor

Son dönemde dikkat ettiniz mi Avrupa Yakası’ndan Anadolu Yakası’na ciddi oranda taşınmalar var. Hatta Avrupa Yakası’ndaki bazı mekanlar dahi kapanıp yeniden Anadolu Yakası’nda açılıyor. Bu taşınmalara sebep olan bazı etmenler var. Gelin birlikte bakalım:

Nüfus: Emlak fiyatlarının nüfus ile orantılı olduğunu gösteren birçok çalışma bulunuyor. Bir bölgede nüfus artıyorsa emlak eninde sonunda artar, azalıyorsa da prim yapmaz. Anadolu Yakası’nın nüfusu 5 milyon ve Avrupa Yakası’nın nüfusu ise 10 milyon. Bu düzleştirilmiş rakamlar gerçek verilerde orantısal olarak %34-%66 gibi bir durumda. Yakın ir zamanda Anadolu Yakası’nın nüfus oranı %37’lere çıktı ve hızla yükselmeye de devam ediyor. Nüfus artışı devam ederken bilişim, finans ve turizm sektörleri ön plana çıkıyor. Anadolu Yakası’nın hizmetten aldığı pay artıyor.

Düşük Yoğunluk ve Ulaşım: Anadolu Yakası’nın Avrupa Yakası’na göre daha düşük yoğunlukta olması, Marmaray, 3.köprü ve metrobüs hatlarıyla ulaşımın güçlendirilmesi çocuklu aileler için Anadolu Yakası’nı daha gözde konuma getiriyor.

Eğitimli İnsanlar Tercih Ediyor: Son dönemdeki taşınma durumlarına bakılacak olursa, eğitimli kesimin burayı tercih ettiği görülebilir. Bu tercihte daha planlı yapılaşma ve yaşam etken. Avrupa Yakası’na göre az trafik de bir başka etken oluyor.

Güvenlik Durumu: Raporlara göre Avrupa Yakası’nda suç oranı daha yüksek. Anadolu Yakası’nda suçların belirli mahalle ve bölgelerde kalıyor olması burayı tercih sebebi yapıyor.

Sanayinin Kaydırılması: Anadolu Yakası’nda sanayi özellikle şehir içi sayılabilecek bölgelerden son yıllarda Gebze ve Çayırova istikametine kaydırıldı. Yeni rota ise Adapazarı ve Düzce olarak gözüküyor.

Finans Merkezi ve Eğlence: Özellikle Ataşehir’in yeni finans merkezine dönüşüyor olması ve büyük şirketlerin de ofislerini buraya taşıması tercihlerin Anadolu Yakası’na kaymasına neden oluyor. Beyaz yaka gençler hem eğlence yaşamı hem de iş hayatı için özellikle Anadolu’yu, yakınlığından dolayı Kadıköy’ü tercih ediyor. Ayrıca Beyoğlu gibi özgür bir mekanın yok edilmiş olması da gençleri Anadolu Yakası’na itiyor. Orada kapanan mekanların birçoğunun Kadıköy’de açılıyor olmasından da anlaşılabilir.

0 Comments
Share

yonetici

Reply your comment:

Your email address will not be published. Required fields are marked *