Lüks, Mimari

İSTANBUL’UN YAŞAYAN YALILARI VE KÖŞKLERİ-8

42028

Kandilli’de, Göksü Caddesi üzerinde yer alan bu muhteşem yalının günümüzdeki sahibi ünlü iş adamı Rahmi Koç’tur. Ancak bu yalı ile ilgili elde çok çeşitli söylentiler bulunuyor. Örneğin yalıyı kimin, tam olarak ne zaman yaptığı bilinmiyor. Yalı, bazı kaynaklarda 150 yıllık, bazılarında ise 190 yıllık gözüküyor. Asıl olarak Polonyalı Leon Valerien Ostrorog tarafından satıl alındığı için günümüze de bu isimle geliyor. 2000 yılında Rahmi Koç burayı satın aldıktan sonra 3 yıl boyunca hummalı bir restorasyon geçiriyor ve 2003 yılında oturuma hazır hale geliyor.

Ünlü İsimlerin Ağırlandığı Bir Yalı

684 metrekarelik bir alana sahip olan Kont Ostrorog Yalısı boğazdan bakıldığında iki yalının birleşimiymiş gibi görünüyor. Aslında bunlar haremlik ve selamlık bölümleri. Neo-klasik bir yaklaşıma sahip olan yalıda birçok ünlü isim konuk edilmiş. Bunlardan yalnızca birkaçı Fransa eski Cumhurbaşkanı Georges Pompideu, Danimarka Prensesi Margarite, Dürrüşehvar Sultan ve ünlü yazar Pierre Loti…

Yalının Muhteşem Bütünlüğü

İki katlı bu özel ahşap yalıda büyüklü küçüklü toplam 15 oda bulunuyor. Yalı, konumlandığı yerin arkasında bulunan ana caddeden büyük bir bahçe ile ayrılıyor. Bahçede 135 yıllık hamam aynası, selsebil ve bir çeşme de bulunuyor. Bahçe direkt olarak yalının salonuna açılıyor ve salonun tüm kapıları açıldığında ise hem deniz hem bahçe hem de koruluk tamamen birleşmiş bir görüntü oluşturuyor.

Rahmi Koç Neden Bu Yalıyı Satın Aldı?

Boğazda bulunan ve tarihi konusunda en az bilgiye sahip olunan bu önemli yalıyı Rahmi Koç eskiden beri çok beğenirmiş. Rahmi Koç’un, yalının eski sahipleri Kont Jean Ostrorog ve karısı İşka Ostrorog ile dostlukları da varmış ve bu isimlerin yaşam tarzlarını, yalıyı dizayn şekillerini çok takdir edermiş. Zaman geçtikten sonra Rahmi Koç’un bu yalıyı Kont Jean Ostrororg’un kızından satın alma fırsatı doğmuş. Yalının şu anki değerinin 350 milyon liranın üzerinde olduğu varsayılıyor.

0 Comments
Share

Ayse fügen ARDA

Reply your comment:

Your email address will not be published. Required fields are marked *