Gayrimenkul, Lüks

APPLE’IN HEMEN YANINDA EVİNİZ OLSUN İSTER MİYDİNİZ?

applein-hemen-yaninda-eviniz-olsun-ister-miydiniz

Oldukça pahalı evler, hiç bitmeyen bir trafik, zor yaşam koşulları ve stresli iş hayatı… Çok tanıdık geliyor değil mi? Ama burası İstanbul değil, Amerika’nın ve belki de dünyanın en önemli yerlerinden biri olan Silikon Vadisi. Teknoloji dünyasının kalbinin attığı bu yer, bugünlerde gayrimenkul ve yaşam bakımından birçok yerde değerlendiriliyor. Oldukça küçük dairelerin milyon dolarlık satış rakamları, zaten ilgi odağı olan bölgeyi daha da ilginç kılıyor.

Kiralık Daireler 8.000 Dolardan Başlıyor

Site içerisinde yer alan daireler, gelen kişinin konforu düşünülerek baştan aşağıya döşenmiş bir şekilde kiraya veriliyor. Burada beyaz eşyadan mutfakta kullanılacak çatala kadar her şey bulunuyor. Yine sitenin güvenliği, yüzme havuzu ve hatta tenis kortu dahi bulunuyor. Ama çamaşır yıkamak için Amerika’da çok yaygın olan ortak çamaşırhaneleri kullanmak zorundasınız. 2+1 tipi olan bu evlerin öyle çok büyük olmadığını da söylemek gerekiyor. Türkiye ile karşılaştırılınca 8.000-8.500 dolar civarındaki fiyatlar bir hayli yüksek durumda denilebilir.

Satılık Evler El Yakıyor

Silikon Vadisi, birkaç şehrin birleşiminden oluşuyor. Yani bu şehirler bizim bildiğimiz anlamda şehir değil, hemen hemen birbirine çok yakın birer semt gibi aslında. Örneğin, vadide yer alan Sunnyvale’de 4 odalı, orta sınıf bir ev 10 milyon liraya alıcı bulabiliyor. Bu fiyatı direkt etkileyen durum ise evlerin dünya devi şirket merkezlerine yakınlığı. Apple merkezi çevresi en çok rağbet gören ve en pahalıya satılan evlere sahip durumda.

Amerikan Gayrimenkul Sistemi

Amerika’da bir ev satılığa çıktığı zaman ev sahibi bir anda istediği fiyatın iki katından alıcı bulabiliyor. Nasıl mı? Burada birçok sistemdeki gibi evler belli bir fiyata satışa çıkarılmıyor. Evler satışa çıkarılıyor ama fiyat belirlenmiyor, siz gidip istediğiniz eve teklif veriyorsunuz. Verilen bir teklifi diğerinin bilmesine de imkan yok. İşlemler kapalı olarak yürüyor. Yani bir evi iyi analiz etmek ve değer biçmek Amerikan sisteminde oldukça önemli durumda. Başkalarının ne vereceğini tahmin ederek en iyi fiyatı vermek zorundasınız.

Silikon vadisindeki evler yalnızca orta sınıf veya lüks kategoride değil, elbette burada da ultra lüks evler mevcut. 6 odalı ve 9 banyolu bu ev, 2,5 dönümlük bir arazide, 1.250 metrekare büyüklüğünde ve fiyatı ise 150 milyon lira.

0 Comments
Share

Ayse fügen ARDA

Reply your comment:

Your email address will not be published. Required fields are marked *